Galeria F10

 

''Galeria F10''

Janusz Gawlik


Manekiny Haliny,,...zapatrzone w siebie
spod przymkniętych powiek
manekiny
pogardzają tłumem
nie drżą
w istnieniu doskonałe
nieruchome...''
Halina Poświatowska – Manekiny

Janusz Gawlik – rocznik 1962 – fotograf, fotografik, uczeń Mieczysława Wielomskiego, wybitnego artysty fotografika, twórcy modern pictorializmu. Współzałożyciel i wiceprezes Stowarzyszenia „Przeciw Nicości” , obecnie, po śmierci Mieczysława Wielomskiego, pełni w Stowarzyszeniu funkcję Prezesa Zarządu. Od listopada 2017r. członek formacji Pictorial Team.
W roku 2015 los zetknął go z formacją fotograficzną Pictorial Team na wspólnym, malarsko- fotograficznym plenerze w Goczałkowicach, zorganizowanym przez Mieczysława Wielomskiego, założyciela i leadera tej formacji.
Wynikiem tej współpracy był udział w wystawach zbiorowych Stowarzyszenia i Pictorial Team, osobisty projekt i wystawa zdjęć „Kościoły Ewangelickie w Gliwicach” z okazji 500-lecia Reformacji, wyróżnienie na I Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Ojczystej w 2016r i Nagroda Specjalna Artysty Fotografika Mieczysława Wielomskiego na II Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Ojczystej w roku 2017.
Obecnie realizuje idee zaszczepione mu przez swojego mentora kontynuując artystyczną fotografię ojczystą, modern piktorializm i poszukując surrealistycznych zabarwień w swoich pracach.
Wystawa „Manekiny Haliny” została zainspirowana nauczaniem Mistrza i poezją Haliny Poświatowskiej. Do podjęcia się tego projektu zachęcał i wspierał cennymi wskazówkami Mieczysław Wielomski przez ponad rok i tyle czasu trwało zbieranie materiału do niej.
Niestety Mistrz i Przyjaciel nie doczekał jej prezentacji i Jemu właśnie autor tą Wystawę dedykuje.


 Fundacja "Fotografia dla Przyszłości" | e-mail: fundfoto@poczta.onet.pl | Warszawa ul. Noakowskiego 10 m 54