Zorganizowane plenery:
1996 - Bieszczady wiosna'96 - Wola Michowa
1996 - Bieszczady jesień'96 - Wola Michowa
1997 - Bieszczady wiosna'97 - Wola Michowa
1997 - Bieszczady jesień'97 - Wola Michowa
1998 - I Zlot Bieszczadzki - Wola Michowa
1998 - Gmina Łańcut - Albigowa
1999 - Smolniki - Smolniki (Suwalszczyzna)
2002 - Plener fotograficzny dla seniorów - Janów Podlaski
2004 - Plener fotograficzny dla seniorów - Janów Podlaski
2005 - Integracyjny Plener fotograficzny - Miszewo Murowane
2006 - Plener fotograficzny dla seniorów - Janów Podlaski
2007 - Podlesice - Jura
Krakowsko-Częstochowska - Jura
2010 - Plener fotograficzny - Busko Zdrój
2011 - Plener fotograficzny dla
seniorów -
Janów
2012 - Ogólnopolski plener fotograficzny - Przemyśl
2013 - plener dla członków Fotoklubu RP - Janów
2013 - plener grupy AFA9 - Płock
2014 - Ogólnopolski plener fotograficzny - Supraśl 2014
Plener odbył się w dniach 30.06 - 06.07.
Miasto Supraśl ma ponad 500 letnią historię, położony jest w sercu Puszczy Knyszyńskiej 16 km od centrum Białegostoku.
W mieście zwiedziliśmy niepowtarzalne zabytki: cerkiew p.w. ZNMP z XVI w., Pałac Buchholzów, Dworek Zacherta, Kościół p.w. św. Trójcy i kościół p.w. NMP z XIX w. oraz Dom tkaczy, Dom ogrodnika,
muzeum ikon, AUTORSKĄ GALERIĘ WIKTORA WOŁKOWA.
Plenery fotograficzne odbyły się w ciekawych miejscach Podlasia w Supraślu, Białystoku, Krynkach, Kruszynianach, Gródku, Tykocinie, Czarnej Wsi Kościelnej, Wasilkowie
Wieczorem odbywały się spotkania autorskie i warsztaty m.in. rejestracji obrazu 360 stopni.
W Kruszynianach u Dżennety w Tatarskiej Jurcie mieliśmy przyjemność skosztowania przysmaków tatarskich
2015 - Plener fotograficzny grupy AFA9 - Berlin
2015 - Integracyjny Plener fotograficzny dla Seniorów - Janów Podlaski
2015 - Ogólnopolski plener fotograficzny - Rymanów 2015
2016 - Plener fotograficzny grupy AFA9 - Praha
2016 - Ogólnopolski plener fotograficzny - Janów Podlaski
2016 - Ogólnopolski plener fotograficzny - Muszyna
2017 - Ogólnopolski plener fotograficzny - Janów Podlaski
2017 - Plener fotograficzny dla grupy FotoFerajna- Maciejowice
2017 - Ogólnopolski plener fotograficzny - Jarosław
2018 - Ogólnopolski plener fotograficzny - Janów Podlaski
2018 - Ogólnopolski plener fotograficzny - Łeba
Bieszczady'97
Plener odbył się w dniach 1-7 maja 1997 r. W kraju w tym okresie eksponowane były dwie wystawy z poprzednich plenerów, które poza wartościami estetycznymi i poznawczymi, miały za zadanie zwrócić uwagę na region Bieszczad nadal nie traktowany poważnie w wielu dziedzinach.
Za wiodący temat przyjęliśmy fotografowanie zabytkowych obiektów znajdujących się w tym terenie oraz krajobrazów bieszczadzkich z ich przepięknym wiosennym środowiskiem przyrodniczym
Wiemy, że w Bieszczadach znajduje się wiele zabytkowych cerkwi, dlatego znalazły się one w programie pleneru. Cerkwie, które fotografowaliśmy zostały wybudowane w ubiegłym wieku. Są one przepięknie położone na eksponowanych miejscach to jest na wzgórzach otoczone murkiem lub ogrodzeniem drewnianym i drzewami, które chronią je od silnych wiatrów. Ze względu na gęsto rosnące drzewa najodpowiedniejszą porą do wyeksponowania cerkwi na fotografii jest pora wiosny i jesieni, dlatego też w tym czasie organizowane są nasze plenery.
Do skansenu w Sanoku przywieziono liczne zachowane przykłady budownictwa drewnianego z tego regionu grup etnograficznych: Bojków, Łemków, Pogórzan Wschodnich i Zachodnich, Dolinian. Są tam dobrze zachowane całe zagrody, chałupy, cerkwie, kapliczki, ule, młyn wodny, kuźnia, piec garncarski i wiele innych obiektów. Skansen posiada około 28 tyś. eksponatów z zakresu kultury ludowej.
Odbyliśmy kilka wypraw w okolicy Woli Michowej i dalej... m.in. do Parku Ciśniańsko-Wetlińskiego. Osiągnęliśmy najwyższy szczyt Bieszczad Tarnicę (1346 mnpm) przy bardzo zmiennej pogodzie. Szlak w wielu miejscach był przysypany śniegiem, a na otwartych przestrzeniach wiał bardzo silny i zimy wiatr, który utrudniał fotografowanie.
Ciekawostką Bieszczad jest rezerwat „Zwięzłe", w którym znajdują się powstałe na początku tego wieku Jeziora Duszatyńskie przepięknie otoczone lasem bukowym. Jeziora powstały wskutek obsunięcia się ziemi i zasypania częściowo strumienia, który spowodował spiętrzenie wody.
W rezerwacie „Sinych wirów", pieniąca woda przepływająca po kamieniach z dużą prędkością zachęcała do wyszukiwania odpowiednich motywów. Barwy wiosny w Bieszczadach zachwycają wielobarwną paletą zieleni od bardzo ciemnej do wielu odcieni jasnych, przeplatanych bielą kwitnących drzew owocowych - są to widoczne pozostałości po licznych osadach w tym terenie. Bieszczady są nadal oazą spokoju, gdzie jeszcze w małym stopniu dociera cywilizacja. Wymarzone miejsce na organizowanie plenerów.
Wieczorami odbywały się spotkania z fotografią i sztuką m.in. Grzegorz Strojny z Warszawy zaprezentował prace zat. „Studium aktu" plon wyjazdów na plenery aktu. Paweł Dubicki z Warszawy przedstawił przeźrocza w kilku tematycznych cyklach (pejzaż, człowiek). Mieczysław Cybulski dokonał plenerowej prezentacji wystawy związanej z ekologią zatytułowanej „Plamy błękitu".
Bardzo miłym akcentem było wspólne ognisko nad strumieniem, na którym przy dźwiękach gitary, nie brakowało kiełbasy i... dobrego humoru. Plener choć trwał krótko był wypełniony zajęciami od rana do wieczora i na nudy nie było czasu.
Małgorzata Dołowska - komisarz
Smolniki'99
Plenerem do fotografowania był malowniczy Suwalski Park Krajobrazowy. Smolniki były centralnym punktem wypadowym do Parku. W pobliżu znajdowały się punkty widokowe. Pogoda dopisała, dlatego uczestnicy nie marnowali czasu i od rano do późnego wieczora, buszowali po okolicy z aparatami fotograficznymi i statywami. A było co fotografować: poranne mgły nad jeziorami m.in. nad najgłębszym jeziorem Hańczą, piękne i malownicze polodowcowe krajobrazy, głazowiska, stare zagrody, bagna, żeremia bobrowe, majową tryskającą kolorami przyrodę, która w cieple wiosennego słońca, jaśniała w przepięknych żywych barwach i zachwycała uczestników pleneru. W plenerze wzięło udział 30 osób z całego kraju. Miłym akcentem były spotkania autorskie w których, wzięło udział wielu fotografów. Zygmunt Świątek z Warszawy zaprezentował fotografie, które wykonał na Suwalszczyźnie, rejon w którym przebywali uczestnicy pleneru, ale około 20 lat wcześniej. Mieli okazję zaobserwować zmiany, jakie po upływie czasu zaszły w tym regionie. Janusz Mielczarek z Częstochowy pokazał prace z dotychczasowego dorobku twórczego. Jego specjalnością są portrety fotograficzne. Wiele jego prac zyskało wysokie oceny na wystawach i konkursach międzynarodowych.
Również ciekawa była prezentacja w technice gumy arabskiej barwnych prac autorstwa Ryszarda Zięckowskiego z Białegostoku i Henryka Rogozińskiego z Białegostoku, znanego w kraju i za granicą z przepięknych jednotonowych gum.
Zaproszony gość Stanisław J. Woś - fotograf z Suwałk pokazał wystawę „Z ciemności i światła". Bogdan Konopka z Paryża, opowiedział uczestnikom jak przedstawia się problem współczesnej fotografii we Francji. Podzielił się wrażeniami z pracy twórczej i zapoznał z realizowanym projektem, który był wynikiem wygranego konkursu w Szwajcarii. Zaprezentował swoje prace, które ostatnio były wystawiane w Mińsku.
Wśród innych pokazów na uwagę zasługują piękne nastrojowe prace Haliny Płuciennik z Płocka, która romantycznymi krajobrazami naszej rodzinnej ziemi ujęłaby nawet najbardziej wybrednego krytyka fotografii.
Włodzimierz Krzemiński z Warszawy zdradził, kilka tajników fotografii reklamowej, Janusz Czarnecki z Warszawy zaprezentował wariacje barwne zdjęć przetworzonych cyfrowo oraz kilka foto-żartów, które charakteryzują jego pozytywną osobowość.
Przy wieczornym ognisku nie zabrakło gości, między innymi państwa Mackiewiczów, którzy w Przełomce nad Hańczą prowadzą Galerię Wiejską i podtrzymują tradycje tych terenów.
Pani Halina Mackiewicz napisała wiersz „Radość", który zadedykowała Halinie Płuciennik i wszystkim uczestnikom pleneru. Oto jego fragment:
...kamera pierwsza
utrwala przydrożną kapliczkę
żywy pomnik cierpienia
snują się mleczną drogą fakty i wydarzenia
iść dalej może nie trzeba
tyle strzał z ziemi jest jeszcze do wypuszczenia
kamera druga łapie insygnia królestwa
które wiatr wyrwał z pudełka
dmuchnął wieżą
i skrył się w muszelce
kamera trzecia
akt rozgrywa na wyższym piętrze
hejnał w rydwan przemieni
i dalej dalej światłem
powędruje po ziemi...
Osiem wspólnie spędzonych dni szybko minęło. Efektem była wystawa, jesienią w Galerii Fotografii Krzysztofa Grabowskiego w Suwałkach, a potem w Galerii Zamkniętej w Warszawie.
Komisarzami byli Małgorzata Dołowska z Warszawy i Ryszard Zięckowski z Białegostoku.
Busko-Zdrój 2010
XI Ogólnopolski Plener Fotograficzny odbył się w dniach 5-11 lipca 2010 roku w Busko-Zdroju.
Od 1828 roku Busko jest uzdrowiskiem. Pierwszy zakład uzdrowiskowy oddano do użytku w 1836 roku. Były to Łazienki powstałe według projektu H. Marconiego, otoczone pięknym parkiem zdrojowym projektu J. Hanusza. Przyjechaliśmy do najatrakcyjniejszego kurortu w Polsce. Kwaterowaliśmy w nowo otwartym Sanatorium Zbyszko, położonym w bliskim sąsiedztwie parku zdrojowego. Słoneczna letnia pogoda sprzyjała fotografowaniu przepięknych okolic Ponidzia.
Tematem do fotografowania było tętniące życie miasta oraz piękno zakątków Ponidzia. Regularnie odwiedzaliśmy Sanatorium Marconi, aby napić się wód solankowych i odpocząć wśród kolorowych klombów kwiatów, w cieniu starych drzew.
W tym samym czasie w mieście odbywał się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz. W koncertach muzycznych udział wzięli sławni artyści z kraju i zagranicy. Mogliśmy obejrzeć operę w plenerze „Eugeniusz Oniegin" Piotra Czajkowskiego, wysłuchać koncertów m.in. Hanny Banaszak. W parku odsłonięto nowe słońce prof. Konstantemu Andrzejowi Kulce.
Nie da się wymienić wszystkich miejsc do których dotarliśmy. Zwiedziliśmy pięknie położone miasteczko Pińczów, Ogród na Rozstajach Zofii i Tadeusza Kurczynów w Młodzawach Małych, zamek w Sobkowie, Sandomierz. Niektórzy z nas dojechali do Chęcin, aby wspiąć się na mury zamku, a następnie podreptać po Parku Etnograficznym w Tokarni, potem zagubić się w ruinach pałacu (zamku) w Ujazdowie (Krzysztopór).
Byliśmy w Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Dzieci, nasi najmłodsi uczestnicy pleneru były pod wielkim wrażeniem, podczas zwiedzania bajkowego świata, którego przewodnikami były leśne skrzaty. Mogliśmy poczuć atmosferę safari, choć tylko w skali mini. Zwiedziliśmy hodowlę bizonów amerykańskich, mini zoo, zespół pałacowy w Kurozwękach.
Dostrzegliśmy i zatrzymaliśmy w kadrze: ludzi, liczne zabytkowe kościoły, kapliczki przydrożne, osobliwą faunę i florę nadnidziańskich stepów, wychodnie skał gipsowych, wijącą się rzekę Nidę.
Miło wspominamy integracyjne spotkanie przy ognisku i dźwiękach gitary, jak również spotkanie autorskie Roberta Dejtrowskiego - fotografa przyrody, spotkanie podsumowujące plener przygotowanymi zestawami zdjęć i filmem ,,plenerowiczee’’.
W imieniu organizatorów, dziękuję uczestnikom za wywiązanie się z zadań plenerowych i życzę nowych, ciekawych pomysłów w dziedzinie fotografii jak również dalszych wspólnych spotkań integrujących środowisko fotografów.
Małgorzata Dołowska - komisarz
|