Galeria F10

 

Warsztaty Fotografii Artystycznej
dla Młodzieży

1997 - Krasnobród
1998 - Święta Katarzyna
1999 - Święta Katarzyna
2000 - Janów Podlaski
2001 - Morsko
2002 - Janów Podlaski
2003 - Janow Podlaski 2003 - Janów Podlaski
2004 - Janów Podlaski 2004 - Janów Podlaski
2005 - Smolniki
2005 - Bielsko Biała
2006 - Załęcze Wielkie
2007 - Warszawa
2007 – Krutyń
2007 - Podlesice Jura 2007
2008 – Lubliniec
2008 - Janów Podlaski Janów Podlaski 2008
2009 - Zwierzyniec 8-14 czerwca Zwierzyniec 2009
2010 - Sandomierz
2012 - Miszewo Murowane
2013 - Miszewo Murowane
2014 - Krosno
2014 - Warszawa
2016 - Sarbinowo

1999

Lipcowe warsztaty okazały się niezwykle urozmaiconym i ciekawym wydarzeniem. Już od samego początku zarówno „okoliczności przyrody", jak i niepowtarzalny klimat tej przepięknej, choć chyba niedocenianej przez turystów okolicy, rozbudzały drzemiącą w nas wenę. Kiedy już wszyscy zajęli swoje miejsca w przytulnym domu wypoczynkowym „Jodełka" (dawniejsze schronisko) pani Małgosia Dołowska (będąca kuratorem przedsięwzięcia) przedstawiła szczegółowy program zajęć. Nie sposób wymienić tu wszystkich pozycji, powiem tylko, że każdego dnia czekały na nas zarówno wykłady teoretyczne, jak i zajęcia praktyczne, a wśród „profesury" byli m.in. Zbigniew Tomaszczuk z Warszawy, Henryk Rogoziński z Białegostoku, Mieczysław Cybulski i wiele innych sław obiektywu. Oprócz tych atrakcji uczestniczyliśmy także w szeregu spotkań autorskich, z których najbardziej utkwiła mi w pamięci pogadanka z wybitnym pejzażystą, panem Pawłem Pierścińskim. Gwoździem programu były oczywiście ćwiczenia plenerowe. Każdy z uczestników mógł zaprezentować swój punkt widzenia przez pryzmat sześciu kategori i (np. postać ludzka w pejzażu, przyroda, impresje świetlne etc.). Mieliśmy przedstawić swój dorobek na diapozytywach, na zakończenie warsztatów. Pozostawiono nam dużą swobodę działania, tj. mogliśmy pracować grupowo bądź indywidualnie, fotografować siebie albo mieszkańców Świętej Katarzyny, czy nawet okoliczne dziwadła (np. rastafariańskiego psa z najprawdziwszymi dredami). W tej mierze nie było żadnych ograniczeń. Efekty oceniło jury powołane z osób zaproszonych i wykładowców. Według mnie każde ze zdjęć zawierało w sobie cząstkę z niepowtarzalnej aury, jaka towarzyszyła nam przez cały czas pobytu. Jednym słowem polecam, do zobaczenia za rok!
Marzenna Szymańska (uczestniczka warsztatów)

2000

W dniach 3-9 lipca 2000 r. odbyły się Warsztaty Fotografii Artystycznej na terenie największej stadniny koni arabskich w Polsce w Janowie Podlaskim.Uczestnicy warsztatów otrzymali filmy negatywowe od firmy KODAK i AGFA.
Podczas warsztatów przeprowadzono m.in. wykłady - zajęcia z oświetlenia portretu w warunkach studyjnych, oświetlenia studyjnego oraz sposobów pomiaru światła", (zajęcia z zastosowaniem fleszy firmy ELFO).Temat "Współczesna fotografia artystyczna - nowe trendy i kierunki" zaprezentowana została na przeźroczach. Były to reprodukcje zdjęć z najbardziej znanych w Polsce konkursów i wystaw oraz z Biennale "Akwedukt" w Hiszpanii.
Odbyły się wykłady z "cyfrowego zapisu obrazu", "charakterystyki materiałów fotograficznych". Młodzież miała możliwość wykonania zdjęć za pomocą systemu "Camera obscura" - czyli fotografię bez użycia obiektywu.Odbyło się bardzo ciekawe spotkanie autorskie z artystą fotografem Andrzejem Rucińskim z Siedlec, który przedstawił prace fotograficzne zat. "JAZZ" -w technice czarno-białej.
Uczestnicy mieli okazję na zwiedzenie stadniny koni arabskich w Janowie Podlaskim z przewodnikiem. Odwiedzili również Galerię artysty malarza Macieja Falkiewicza w Janowie Podlaskim, który również zajmuje się hodowlą koni.Zadaniem warsztatów była samodzielna praca uczestników na materiałach diapozytywowych w następujących lematach: buty, konie, portret, światłocień, ruch, temat dowolny.Diapozytywy wywołała firma FOTOS z Białej Podlaskiej.Jury warsztatowe przyjęło i oceniło zestawy tematyczne. Dwa pierwsze miejsca zajęły: Agnieszka Adamczuk i Katarzyna Majak, drugie miejsce zajęła Aleksandra Skirgiełło, dwa trzecie miejsca zajęli: Edyta Mirek i Tomasz Awdziejczyk, czwarte miejsce zajął Marcin Sobczyński.
Poziom przedstawionych prac oceniono dobrze, a nawet przedstawione prace charakteryzowało profesjonalne podejście do tematu, pod względem kompozycji, naświetlenia i pomysłu.
Na zakończenie odbył się pokaz przezroczy uczestników z tematów obowiązkowych i dowolnych, wręczono nagrody osobom, które uzyskały najwyższą ocenę juy. Każdy uczestnik otrzymał dyplom uczestnictwa w warsztatach.

2002

Było to już szóste spotkanie młodzieży na warsztatach. Piękna pogoda ułatwiła wykonanie ćwiczeń plenerowych na terenie parku krajobrazowego ,,Podlaski Przełom Bugu'' jak i terenie stadniny koni arabskich w Janowie Podlaskim. Mgła, deszcz, słońce z powodzeniem sprzyjały do wykonania zamierzeń twórczych.
Dzięki sponsorowi firmie Agfa, zadane tematy (m.in. portret kreacyjny, światłocień, konie, barwy wiosny) były realizowane dwuetapowo na negatywach barwnych firmy AGFA, a potem na diapozytywach. Po wywołaniu filmów negatywowych uczestnicy otrzymali wglądówki w formacie 13x18 cm. Dobór zdjęć do wystawy konkursu był bardzo trudny, bo tylko 6 fotografii od każdego uczestnika mogło wziąć udział w konkursie.
Ponad 100 fotografii w formacie 20x30 cm. było prezentowane na zakończenie warsztatów w Galerii Macieja Falkiewicza w Janowie Podlaskim. Komisja przyznała nagrodę Agacie Zasztowt za wszystkie prace na wystawie. Nagrodą był skaner płaski firmy AGFA. Drugi etap to konkurs diapozytywowy. Realizowanie tematów pochłaniało czas młodzieży od rana do wieczora. Miła pracowita atmosfera wśród nich sprzyjała twórczemu działaniu.
Podczas warsztatów odbyły się m.in. wykłady i zajęcia praktyczne z techniki szlachetnej - gumy, z którą zapoznał uczestników Wiesław Warchoł z Radomia, Leonard Karpiłowski z Warszawy z dużą dozą cierpliwości realizował ćwiczenia przy zastosowaniu studia fleszowego, czasami aż do rana. Realizowano pomysły zdjęć w zapisie cyfrowym.
Odbyły się też spotkania autorskie: fotografów Jerzego Bednarskiego z Kielc, Włodzimierza Krzemińskiego z Warszawy i Jarosława Domańskiego z Białej Podlaskiej.
Ukoronowaniem tygodniowej pracy był pokaz slajdów oraz wręczenie nagród dla osób, które zdobyły największą ilość punktów. Jury przyznało pierwsze miejsce Iwonie Madurze, drugie Monice Winiarek, trzecie Asi Tustanowskiej. Nagrodę od zaproszonych na pokaz gości otrzymała Iwona Strzelczyk. Uczestnicy warsztatów otrzymali dyplomy udziału w warsztatach.

2008

XI Ogólnopolskie Warsztaty Fotograficzne odbyły się w dniach 7-13 lipca 2008 roku na terenie stadniny Koni w Janowie Podlaskim. Czas uczestnikom upływał szybko, a nawet za szybko, podczas wytężonej pracy twórczej. Po raz pierwszy program nie obejmował na warsztatach szlachetnej techniki tzw. „gumy arabskiej” i fotografii otworkowej. Zajęcia warsztatowe dotyczyły realizacji prac w technikach: cjanotypii, kalitypii i luksografii, które prowadził Stanisław Fitak z Warszawy. Odbyły się spotkania autorskie z artystami: Jarosławem Domańskim i Tadeuszem Żaczkiem z Białej Podlaskiej, Sławomirem Kordaczukiem z Siedlec, Robertem Dejtrowskim z Maciejowic. Wiele ciekawych informacji uzyskali uczestnicy podczas tych spotkań oraz obejrzeli znaczną ilość wartościowej fotografii. Honorowymi gośćmi warsztatów byli: Julia i Wiaczesław Biełous, którzy przyjechali z Krzywego Rogu z Ukrainy i zaprezentowali własną oraz Fotoklubową pracę artystyczną.
W czasie warsztatów dokonano pokazu i oceny III Ogólnopolskiego Festiwalu Diaporam Cyfrowych o tematyce dowolnej, którego organizatorem jest Fotoklub Zamek w Szczecinie pod patronatem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej.
Program warsztatów uwzględniał również wykonanie prac metodą fotograficzną następujących tematów: buty wojskowe w aranżacji własnej (była do dyspozycji uczestników jedna para butów wojskowych), ,,koń jaki jest każdy widzi'', portret z uwzględnieniem mieszkańców Podlasia, nocne impresje, temat dowolny. Oceny prac uczestników dokonała komisja w składzie: Małgorzata Dołowska (Dyrektor Fundacji FdP), Magdalena Odechowska-Trela (mgr sztuki, żona dyrektora Stadniny Koni Arabskich), Barbara Orłoś (córka Andrzeja Krzyształowicza - człowieka legendy, związanego z Janowem, w latach 1958-1991 był dyrektorem Państwowej Stadniny Koni w Janowie Podlaskim), Mieczysław Cybulski (Prezes Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej). Wyniki zostały ogłoszone na uroczystym zakończeniu warsztatów. Pracownicy stadniny oprowadzili uczestników po różnych zakątkach i zapoznali z burzliwą historią Stadniny. Zaprezentowali najdroższe ogiery w stajni czołowej oraz inne konie w stajni zegarowej, wyścigowej, dwulatki w Pożarach. Dla uczestników warsztatów Dyrekcja stadniny zorganizowała specjalny pokaz koni czystej krwi arabskiej. O zbliżającej się aukcji opowiedziała pani Anna Stefaniuk.
,,Warsztatowcy’’ rankami fotografowali wschód słońca, mgiełki, wyprowadzanie koni na pastwiska. W wolnych chwilach między zajęciami, zwiedzali okolicę, gdyż Janów Podlaski znajduje się na terenie ciekawie położonego Parku Krajobrazowego ,,Podlaski Przełom Bugu”. Maciej Falkiewicz (artysta malarz) przyjął uczestników w swojej Galerii Autorskiej w Janowie Podlaskim. Przedstawił swoją twórczość malarską, opowiedział o zainteresowaniach hodowlą koni i pracy instruktora jazdy konnej. Pełniąc funkcję gospodarza i przewodnika, oprowadził grupę po Janowie Podlaskim i okolicach.
Plon pracy warsztatowej zaprezentowano na uroczystym zakończeniu. Zaproszeni goście z dużym zainteresowaniem oglądali wystawę, rozmawiali z twórcami o technikach, którymi zostały wykonane. Michał Radochoński, przedstawił własnoręcznie zbudowaną kamerę otworkową i fotografie wykonane kamerą na papierze bromowym. Obejrzano pokaz prac konkursowych oraz diaporamę z tygodniowego pobytu ,,warsztatowców’’. Cała uroczystość była ekscytującym przeżyciem. Uczestnicy warsztatów otrzymali dyplomy pamiątkowe i upominki.

2009

XII Międzynarodowe Warsztaty Fotograficzne odbyły się w dniach 8-14 czerwca 2009 roku w Zwierzyńcu na Roztoczu. Program obejmował wykłady i zajęcia warsztatowe z technik: gumy, albuminy, talbotypii, fotografii otworkowej. Zajęcia prowadzili: Piotr Fiałkowski z Łodzi (fotografia otworkowa), Rafał Warzecha z Lubawki (albumina, talbotypia), Grzegorz Strojny z Warszawy (guma). Do sfotografowania zadano kilka warsztatowych tematów: krajobraz ziemi Roztocza, portret, architekturę, Boże Ciało - obrzędy kościelne. Oceny wybranych przez uczestników zdjęć, dokonała komisja w składzie: Małgorzata Dołowska (Dyrektor Fundacji FdP), Piotr Fiałkowski (członek Fotoklubu RP), Mieczysław Cybulski (Prezes Fotoklubu RP), Rafał Warzecha (wykładowca WSF), Grzegorz Strojny (członek Fotoklubu RP). Wyniki zostały ogłoszone na uroczystym zakończeniu warsztatów. Ładna wiosenna pogoda zachęcała do zwiedzenia i fotografowania Zwierzyńca i okolic, m.in. Zagrody Guciów prowadzonej przez Annę i Stanisława Jachymków, Zamościa z jego licznymi zabytkami, Szczebrzeszyna. ,,Warsztatowicze” z wielkim poświęceniem fotografowali obrzędy Bożego Ciała, w kilku miejscowościach Roztocza: Zwierzyńcu, Krasnobrodzie, Józefowie, Str. Górecku i Zamościu. Wyniki były bardzo interesujące. Roztoczański Park Narodowy urzekał swoim pięknem, a był na wyciągnięcie ręki: jego malownicze krajobrazy, zielone lasy, bujna roślinność, jak również żyjące w nim koniki polskie. Wieczorne wyprawy fotograficzne odbywały się w celu zatrzymania w kadrze oświetlonych frontonów budowli w Zwierzyńcu i Zamościu. Ciekawym wydarzeniem było spotkanie autorskie ze Stanisławem Orłowskim - prezesem Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego. Wspólne spotkania, rozmowy o fotografii, prezentacje uczestników i profesjonalnie zorganizowane ognisko, umiliło czas po pracy twórczej oraz zintegrowało grupę. Uroczystość zakończenia Warsztatów była ekscytującym przeżyciem. Obejrzano prace wykonane w technikach szlachetnych, wykonane podczas trwania warsztatów. Bardzo podobała się nowo poznana technika albuminy. Podziwiano własnoręcznie wykonane kamery obscura i fotografie zrobione za pomocą tych urządzeń. Pokaz prac fotograficznych na zadane tematy, oraz opowieść fotograficzna z przebiegu warsztatów, wzbudziły żywą reakcję. Uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki za udział w warsztatach. Czas, który poświęciliśmy poznawaniu i realizowaniu różnych dziedzin fotografii w doborowym towarzystwie fotografów z Polski i zagranicy, zaowocował również wystawą poplenerową. Małgorzata Dołowska
komisarz warsztatów

Fundacja "Fotografia dla Przyszłości" | e-mail: fundfoto@poczta.onet.pl | Warszawa ul. Noakowskiego 10 m 54